Растението бял имел (Viscum album L.) вечнозелено, полупаразитно храстче, което най-често се прикрепва върху клоните на иглолистните дървета и по тополите, по-рядко върху дъб и някои овощни дървета. То обаче има многобройни полезни свойства, като се смята, че бял имел, който паразитира върху глог, е с най-високо качество. За лечение и профилатктика се използват стръковете и листата. Сушенето се извършва на сянка при ниска температура. Ако се суши при над 45 градуса губи лечебните си свойства. Дрогата притежава слаба своеобразна миризма и горчив вкус.
Имелът е прастаро лечебно растение, което се е използвало и от келтските жреци. Те го считали за свещено растение, което не само лекува, но може да прогони и всяко зло. У нас в различните региони го наричат бяла лепка, имела , омела. В стари билкарски книги белият имел се среща с народни имена гръмотевична метла, магьоснически знак, дърво от Божия кръст. Белият имел съдържа витамин С, восъци, смолисти вещества, холин, флавоноиди, танини, олеанолова киселина.
Белият имел снижава повишеното артериално налягане, което се свързва със способността му да разширява кръвоносните съдове и да премахва съдовите спазми. Смята се, че този ефект се дължи на съдържащия се в белия имел вискотоксин.
Приложение на белия имел
Белият имел се използва като хипотензивно средство в ранните стадии на хипертоничната болест. Повлиява виенето на свят и главоболието. Прилага се и при атеросклероза. Освен това белият имел има кръвоспиращо действие, засилва маточните контракции. В древността белият имел е намирал приложение за лечение на епилепсия, хистерия, както и при хемороидални и маточни кръвотечения. Понижава високото кръвно налягане и нормализира на ниското.
Белият имел има потискащо централната нервна система действие, както и директно съдоразширяващо действие на долните крайници и черния дроб. Белият имел е познат и като женската билка, защото се препоръчва при остеопороза и може да се използва профилактично, защото помага за натрупване на калций в костите.
Доказано е, че билката влияе на вегетативната нервна система, помага при хормонален дисбаланс в период на менопауза, както и при предменструален синдром. Макар и по-слабо, белият имел действа против кашлица, помага против гърчове, има и успокояващо действие, спомага за съсирването на кръвта и разширява кръвоносните съдове, забавя сърдечния ритъм, подобрява сърдечната дейност, тонизира миокарда.
Билката се дава и при маточни кръвоизливи, кръвотечения от носа, много продължителна менструация или кървящи хемороиди. Намира приложение и при треперене на ръцете, при хронични заболявания на ставите. Бял имел се пие и за усилване на лактация при кърмачки. В малки дози лекува конвулсии и спазми.
Външно приложение на белия имел
Външно белият имел намира приложение при рани, измръзване, язви, разширени вени. Лечебното действие на белия имел се прилага под формата на студен извлек или като отвара.Начин на употреба на белия имел
Приготвя се отвара от 1 супена лъжица дрога в 500 мл вода, като се вари 10-15 мин. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша 3 пъти дневно. Може да се приготви воден извлек - 1 чаена лъжичка дрога се залива с 250 мл вода и се оставя да кисне 8 часа. Приема се по 1 винена чаша 2-3 пъти на ден.
Да се има предвид, че в големи дози дрогата е отровна и не трябва да се употребява дълго време.
Публикувайте коментар