Бял бор – при хроничен бронхит, простуда и ревматизъм


Растението бял бор (Pinus sylvestris Pinaceae) е разпространено из планинските райони на Европа и Северна и Западна Азия. Достига до над 30 м на височина.

По Шотландските възвишения дърветата някога указвали местата, където били погребва­ни воини, герои и вождове. Друидите (келтски жреци) палели големи огньове от борови дървета по време на зимното слънцестоене, за да отбележат отминаването на сезоните и да върнат слънцето.

Използваните части са шишарки, смола и иглички

  • Пъпките на шишарките се берат през пролетта, из­сушават се или от тях се извлича етерично масло.
  • Игличките са източник на етерични масла, влагани в дезинфектанти.
  • Смолата, която се събира от разрези по ствола, се дестилира и се получава терпентин.

Състав

Пъпките на боровите шишарки съдържат етерично масло, богато на пинен, ли­монен и смола. Маслото от борови иглички се дестилират от пресните иглички и върховете на клоните. Иг­личките съдържат флавоноиди и малко количество витамин С. Боровата смола е богата на терпени, прида­ващи й характерния аромат.

Употреба в медицината

Белият бор е отдавна при­знато мощно средство за „дезинфекциране“ на брон­хите. Според египетските папируси лечителите на фа­раона са предписвали боро­ва смола срещу пневмония и белодробни проблеми. Тя има успокояващ ефект вър­ху дихателната лигавица и е добро средство за инхалиране при респираторни за­болявания.

Растението притежава ан­тисептични, диуретични и антиревматични свойства.

То подобрява проходимост­та на горните дихателни пъ­тища и се предписва при хроничен бронхит, кашлица и ларингит.

Антисептичното му дейст­вие е в основата на лече­нието при инфекции на ди­хателните и пикочните пъти­ща. Според финландски из­следвания, проведени през 2000 г., белият бор е ефика­сен срещу няколко вида бак­терии и срещу Candida albi­cans - гъбички, причинява­щи бяло вагинално течение.

Като се втрива с масаж в кожата, терпентиновото масло стимулира кръво­обращението в периферните кръвоносни съдове, което спомага за отстраняване на токсините и доставя важни хранителни вещества до клетките. Маслото от боро­ви иглички се влага в масажни кремове, препоръч­вани като допълнително средство срещу простуда. Инхалации с капки етерич­но масло са с благотворно действие при запушен нос или синузит.

Приготвяне и дозировка на белия бор

За лечение на бронхит, кашлица, ларингит

Запарка

20 г пъпки се накисват за 10 минути в 1 л вряла вода. Прецедете и пийте по 4-5 чаши на ден.

За лечение на ларингит

Гаргара

Приготвя се запарка за гаргара 4-5 пъти дневно.

За лечение на настинка, простуда, хрема

Инхалации

Приготвя се запарка и парата от нея се вдишва три или четири пъти дневно.

Вана

250 г изсушени борови иглички се слагат в платнена торбичка в топла вана.

За лечение на ревматични ставни болки

Мехлем

Прилага се няколко пъти дневно според указанията.

Етерично масло

Разрежда се, като се използват 3 капки ете­рично масло на 10 мл масло за основа и се втрива с масаж върху засегнатия участък.

Предпазни мерки

Досега няма установени нежелани странични ефекти при употре­бата на борови пъпки. Не използвайте етеричното масло вътрешно. Не прилагайте етеричното масло външно, ако сте предразполо­жени към кожни алергии.

 


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува