Растението бял бор (Pinus sylvestris Pinaceae) е разпространено из планинските райони на Европа и Северна и Западна Азия. Достига до над 30 м на височина.
По Шотландските възвишения дърветата някога указвали местата, където били погребвани воини, герои и вождове. Друидите (келтски жреци) палели големи огньове от борови дървета по време на зимното слънцестоене, за да отбележат отминаването на сезоните и да върнат слънцето.
Използваните части са шишарки, смола и иглички
- Пъпките на шишарките се берат през пролетта, изсушават се или от тях се извлича етерично масло.
- Игличките са източник на етерични масла, влагани в дезинфектанти.
- Смолата, която се събира от разрези по ствола, се дестилира и се получава терпентин.
Състав
Пъпките на боровите шишарки съдържат етерично масло, богато на пинен, лимонен и смола. Маслото от борови иглички се дестилират от пресните иглички и върховете на клоните. Игличките съдържат флавоноиди и малко количество витамин С. Боровата смола е богата на терпени, придаващи й характерния аромат.
Употреба в медицината
Белият бор е отдавна признато мощно средство за „дезинфекциране“ на бронхите. Според египетските папируси лечителите на фараона са предписвали борова смола срещу пневмония и белодробни проблеми. Тя има успокояващ ефект върху дихателната лигавица и е добро средство за инхалиране при респираторни заболявания.
Растението притежава антисептични, диуретични и антиревматични свойства.
То подобрява проходимостта на горните дихателни пътища и се предписва при хроничен бронхит, кашлица и ларингит.
Антисептичното му действие е в основата на лечението при инфекции на дихателните и пикочните пътища. Според финландски изследвания, проведени през 2000 г., белият бор е ефикасен срещу няколко вида бактерии и срещу Candida albicans - гъбички, причиняващи бяло вагинално течение.
Като се втрива с масаж в кожата, терпентиновото масло стимулира кръвообращението в периферните кръвоносни съдове, което спомага за отстраняване на токсините и доставя важни хранителни вещества до клетките. Маслото от борови иглички се влага в масажни кремове, препоръчвани като допълнително средство срещу простуда. Инхалации с капки етерично масло са с благотворно действие при запушен нос или синузит.
Приготвяне и дозировка на белия бор
За лечение на бронхит, кашлица, ларингит
Запарка
20 г пъпки се накисват за 10 минути в 1 л вряла вода. Прецедете и пийте по 4-5 чаши на ден.
За лечение на ларингит
Гаргара
Приготвя се запарка за гаргара 4-5 пъти дневно.
За лечение на настинка, простуда, хрема
Инхалации
Приготвя се запарка и парата от нея се вдишва три или четири пъти дневно.
Вана
250 г изсушени борови иглички се слагат в платнена торбичка в топла вана.
За лечение на ревматични ставни болки
Мехлем
Прилага се няколко пъти дневно според указанията.
Етерично масло
Разрежда се, като се използват 3 капки етерично масло на 10 мл масло за основа и се втрива с масаж върху засегнатия участък.
Предпазни мерки
Досега няма установени нежелани странични ефекти при употребата на борови пъпки. Не използвайте етеричното масло вътрешно. Не прилагайте етеричното масло външно, ако сте предразположени към кожни алергии.
Публикувайте коментар