Ехинацеята е многогодишно растение от кем. Сложноцветни, което идва от Северна Америка. Съществуват девет вида, но само три от тях се смятат за полезни за здравето. И трите вида ехинация - Echinacea angustifolia, E. purpurea, E. pallida Asteraceae са се употребявали от местните индианци за лечение на рани и при ухапвания. Европейските заселници също бързо са оценили лечебните им възможности.
В наши дни за нуждите на медицината се отглеждат три вида от многогодишната билка - теснолистна, пурпурна и бледна ехинацея. Те цъфтят продължително време и са красиви и популярни градински цветя.
За какво помага ехинацеята?
Мощен имуностимулатор
Когато имате добър имунитет, вероятността да ви хване дребна настинка е много по-малка. Ехинацеята е първото лекарство, към което може да посегнете при поява на симптоми на настинка, понеже действа противовирусно и помага на организма да се справи с хрема и кашлица. Но няма нужда да чакате, докато симптомите се налице. Можете да приемате билката и като превенция срещу тях.
Силно регенериращо действие
Неслучайно шаманите са използвали билката за лечение на рани, тъй като тя помага на тъканта да се възстанови по-бързо, а същевременно действа и антиоксидантно. Освен това билката е много полезна за епидермиса, тъй като може да помогне за премахването на старчески петна, за зарастването на рани и подмладяването на вида на кожата. Тинктурата от ехинацея е ефикасно средство и срещу акне.
Пречиства кръвта и лимфата
Благодарение на тези антиоксидантни свойства, ехинацеята успешно може да се справи дори с неутрализирането на отрова от змия! Тя стимулира секрецията на хормони, които противодействат на развитието на възпалителни процеси. Билката помага за пречистването на черния дроб, бъбреците и “лошия” холестерол, както и при увеличени лимфни възли или упорити херпеси;
Предпазва организма от артрит и ревматизъм
Освобождавайки свободните радикали от организма, красивото цвете предпазва ставите, справяйки се с възпаленията. Намазването на засегнатите участъци с мехлем от ехинацея също може да има успокояващ и регенериращ ефект.
Други състояния
Ехинацеята помага още при главоболие, сенна хрема и синузит; болки в ставите, мускулите и зъбите; цистит и възпаление на пикочните пътища; заболявания на дихателната система; кожни възпаления, псориазис и пр.
Корени, листа и цветове от ехинацея
Използваните части на ехинацеята са корени, листа и цветове. Корените (от растения, които са поне четиригодишни), се употребяват много по-често от над-земните части, защото се смятат за по-ефикасни. Корените са цилиндрични и грапави. Имат лек аромат и в началото вкусът им е сладък, а след това става горчив.
Ехинацеята служи за приготвяне на течни екстракти, таблетки и капсули, самостоятелно или в комбинация с други растения.
Състав на ехинацеята
Корените и надземните части съдържат алкиламиди, кафеени киселини, етерично масло и полизахариди. В надземните части се срещат флавоноиди, а в корените - нетоксични форми на пиролизидинови алкалоиди.
Употреба в медицината
Билката е отлично средство против грип, настинка, инфекции на горните дихателни пътища и на пикочо-половата система. Използва се при настинка, защото активира имунната система за справяне с инфекциите. През 2002 г. канадски учени откриват при лабораторни тестове, че ехинацията е ефикасно антивирусно средство срещу херпес симплекс.
През 1988 г. немски изследователи стигат до извода, че тя влияе осезаемо върху фагоцитозата (процес, при който чуждите тела в организма са погълнати от клетки на имунната система). Растението стимулира имунитета и повишава устойчивостта към инфекции, особено спрямо грип, което го прави изключително полезно за хора, с отслабена имунна система.
Затова може да се окаже отлично средство за допълнителна терапия, когато защитните сили на организма са потиснати от лекарства, например след противоракова химиотерапия. Споменатото приложение на билката обаче трябва да се разглежда като възможност само след консултация с лекар.
Предпазни мерки
Ако страдате от автоимунно заболяване като лупус, от прогресираща болест като множествена склероза или имате ХИВ, се консултирайте с лекар, преди да започнете приема на билката. Внимавайте при алергия към цветя от това семейство, за да проявите свръхчувствителност. Не използвайте като алтернатива на предписано медикаментозно лечение, особено с антибиотици.
Няма сведения за токсично действие или неблагоприятни ефекти. Консултирайте се с фитотерапевт, ако смятате да вземате растенитето по-дълго време, защото съществува спор относно намаляването на лечебните му свойства при продължителна употреба.
Приготвяне и дозировка на ехинацеята
Чай
Чаят от ехинацея помага срещу главоболие и други симптоми на грип, повишава и работоспособността, намалява нивата на стрес и умора и действа успокояващо. Ако чаят се пие три пъти дневно, той отпуска бронхите, помага за справяне с грипоподобни симптоми и подсилва имунната система.
Две чаши чай дневно помагат и при лечението на ечемик, като освен да го пиете директно, може да си правите и компреси с памук или тампони, напоени в течността.
Тинктура
Тинктурата от ехинацея може да се прилага както външно върху рани и наранявания, така и вътрешно, като силно подпомага работата на щитовидната жлеза. При заболяване, приемайте 20 капки от тинктурата на всеки 2 часа и в най-скоро време симптомите вероятно ще отшумят.
Тинктурата от ехинацея помага на организма да стане по-устойчив срещу настинки, инфекции и заболявания, както и за справянето с алергии към храна.
Мехлем
Лесно може да си направите мехлем от ехинацея и в домашни условия, като добавите сока от билката към разтопено масло. Полученият крем е полезен при изгаряния и кожни проблеми поради успокояващото си, антибактериално и регенериращо действие. Това го прави чудесно средство за намазване на рани, изгаряния и всякакви проблемни зони по кожата.
Друг вариант е да смесите кокосово, лавандулово масло и сок от ехинацея. Полученият крем е чудесно лекарство срещу болки в ставите и кожни възпаления, тъй като има успокояващо и регенериращо действие, а мазнината успешно помага за облекчаване на болките след изгаряне.
Публикувайте коментар