Лопен, свещилка, царска свещ, овча опашка (Verbascum thapsiforme Sch. Verbascum phlamoides L.) са имена на една и съща билка от сем. Живеничеви Scrophulariaccae, която расте по сухитe планински и песъкливи места, ливадите и горите, предимно дъбовите, из цялата страна.
Описание
Двегодишно тревисто растение. През първата година то образува розетка от листа, а през втората година - право, окосмено и неразклонено стъбло със заострени и яйцевидни листа, също с нежни власинки. Коренът прониква дълбоко в почвата. Той с дълъг, с малки власинки. Цветовете са на върха на стъблото, събрани в гроздовидни съцветия, като най-напред цъфтят долните цветове.
Чашката е петделна, окосмена, венчето — златистожълто метлистно, като в основата си е сраснато, с 5 тичинки. За лечебни цели се употребяват цветовете на двата вида лопен: мъхестия (Verbascum phlamoides) и скиптъроподобния (V. thapsiforme). Разликата между тях е, че мъхестият лопен има по-дребни цветове, листата са с къси дръжки и стъблото е по-късо Както листата, така и стъблото са покрити с гъсти власинки.
Скиптъроподобният лопен има по-големи цветове, листата са седящи, без дръжки и стъблото е по-високо. Стъблото и листата са покрити с по-редки власинки. Плодът на лопените е двугнездна сутийка с многобройни кафяви семена. Медоносно растение.
Използваема част
Венечните листа на цвета без чашката, брани през време на цъфтежа (без да се мачкат), в периода юни-септември. Набраните венечни листа се сушат бързо на сянка или в сушилня до 55°С. Всяко забавяне на сушенето е причина цветът да почернее.
Сушенето продължава, докато венечните листа започнат при огъване да се чупят. Изсушената билка е със златисто-жълт цвят, отвън мъхеста, с медоподобна миризма и сладникав вкус. Допустима влажност 8%. Запазва се на сухо (на влажно място цветовете почерняват), проветриво и сенчесто място.
Химичен състав
Слуз до 2,5%, въглехидрати до 12%, сапонини, етерично масло, а-кроцетин, кумарин, p-каротин, флавоноиди, мастни киселини и др.
Лечебно действие и приложение
Билката действа отхранващо и омекчително. В българската народна медицина цветът на лопена се употребява при кашлица, бронхит, задух, магарешка кашлица, чернодробни заболявания, пресипнал глас, туберкулоза, диария и др.
Може ли да се пие при белодробна пневмофиброза?
Публикувайте коментар