Нарът – вълшебният плод, който помага при главоболие, глисти и сърдечни проблеми


Нарът (Punica granatum L.) е силно разклонен храст или дърво, който ражда едри плодове, пълни с множество сочни, червеникави плодчета с кисело-сладък вкус. Разпространен е като градинско растение в южните райони на страната ни и е един от най- екзотичните лечители, който все още не е съвсем добре познат в профилактиката. Нарът е обвит в мистичност плод, които според поверията се е срещал и в Райските градини. Известен е със своите чудотворни качества, познат ни още от Библията, днес той безспорно е причисляван към групата на супер плодовете. Освен плодовете и тяхната кора, използват се и кората на стъблото, клоните и корените. В кората на плодовете се съдържа тритерпеновата урзолова киселина и танини.

Какво съдържат зрънцата на нара?

Червените на цвят зрънца са съдържателни на лимонена киселина и полифеноли, с изключително значение за тонуса и кръвоносните съдове. Счита се, че плодът значително подобрява кислородното насищане на кръвта като така лошият холестерол се превръща в добър. Около 20% захари, 9% лимонена и яблъчна киселина, фосфор, манган, магнезий, силиций, алуминий, никел, хром, мед (някъде 0,2-0,3%) калций, витамините B1, B2, B6, B12, витамин C – с най-високо съдържание, витамин P, витамин A крие в себе си прясно изцеденият сок от нар. Освен това изобилстват багрилните вещества – огромно е съдържанието на целулоза, течни масла (витамин E) и белтъци. Нарът притежава редица лечебни свойства, които по ценност са го наредили на едно от челните места в народната медицина.

Запарката от нар облекчава главоболието 

За тези, които страдат често от главоболие, ще е полезно да знаят, че запарката от нар действа облекчаващо при подобни симптоми. Освен за главоболие, тя се използва и при болки в стомаха и стомашно-чревни разстройства. Ефектът на лечебната запарка се дължи на това, че съдържащите се в кората на нара полифеноли, те възпрепятстват развитието на дизентерийните пръчици и потискат грам-положителните бактерии. Доказано е, че извлечените от нара екстракти имат спазмолитично, успокояващо действие, явяват се и като противовъзпалителен способ.

Нарът облекчава симптомите на менопаузата

Друга обоснована от науката теза е, че плодовете на нара съдържат фитоестрогени. Това са съединения, които без проблем могат да заменят дефицита на количеството на хормона естроген в женския организъм. Нарът облекчава симптомите на менопаузата Онези от тях, които редовно включват в менюто си сочния плод, би следвало да имат доста по-леко преминаващ период, свързан с настъпването на менопаузата. Сокът на киселите и сладко-киселите нарове се препоръчва при диабетици, както и за понижаване на телесната температура.

В народната медицина например години наред е залегнало приложението на нара при диагнози, съпътствани от треска като ангина, скорбут, малария, анемия, кашлица, бронхиална астма, в лечебния процес на туберкулозата, при бъбречни кризи, отравяния, изгаряния, дерматит и редица други. Само 50 мл сок от нар имат свойството да помогнат на хора в прединфарктно състояние за възстановяване на сърдечната дейност. Нарът има противоглистно и адстрингентно действие. Употребява се като средство против глисти и при диарии. Използува се във фармацевтичната промишленост като из­ходна суровина за получаване на алкалоида пелетиерин, който има най-силно действие срещу панделковидни глисти (тении).

Начин на употреба на кората от нар

Приготвя се отвара от 50 г надробена кора, която се залива с 400 см3 вода, накисва се в продължение на 6 часа, след което се вари, докато се получи 200 см3 отвара. Изпива се в. продължение на 1 час. След половин час се дава очистително сред­ство.

От ситно счуканата плодова кора на нара се приготвя отвара от 2 чаени лъжички дрога с 200 см3 вода и се изпива за 2 дни при диарии и стомашно-чревни възпаления. Желателно е отварите от кора да се приемат под лекарско наблюдение, тъй като съдържат високо ниво на алкалоиди.


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува