Вратига – при лошо храносмилане, болки в ставите, стомаха и бъбреците


Вратигата (Tanacetum vulgare L.) е билка с широкоспектърно действие. Лечебни свойства има горната облистена част на растението с цветните кошнички, които се събират по време на цъфтеж- от юни до септември.
Вратигата действа антисептично и спазмолитично, успокоява болките в ставите, помага и при глисти и тения.

Приложение

В малки дози вратигата се прилага при заболявания на храносмилателните органи (липса на апетит, метеоризъм, запек, стомашни болки и колики и кървави диарии, колики и газове в червата, запек), при ревматични и други болки в ставите, при заболяване на черния дроб и жлъчката, при възпаление, пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, при бяло течение, главоболие, хистерия, болезнена и нередовна менструация и др.

Билката има и ефективно външно приложение за мазане на скалпа при пърхот, за бани при ревматизъм и болки в ходилата и за компреси при всякакви контузии. Изсушена и стрита на прах вратигата се прилага при нападения от бълхи и дървеници вкъщи.

Народните лечители прилагат лечебното растение като запарка при нервни смущения, спазми в стомаха, болезнена и нередовна менструация, главоболие. Вратигата действа и като диуретично средство, при подагра, при малария.

Начин на употреба

1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл. вряла вода и се оставя да кисне 2 часа. Запарката се пие по една кафена чашка преди ядене 3 пъти дневно.

За глисти: 1 супена лъжица смляна вратига се размесва с 100 г мед и се взима на гладно по 1 супена лъжица през 2 часа 3 пъти дневно, след което се приема рициново масло.

За тения: към сместа се прибавя 1 супена лъжица смлени корени от мъжка папрат.

При вътрешна употреба трябва да се употребява много внимателно, защото в  големи дози растението е отровно! Приемането на вратига трябва да става само по лекарско предписание и под лекарско наблюдение! При бременни може да предизвика аборт!

 


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува