В съвременната медицина се използват месестите плодчета на хвойната (Fructus Juniperi). Те се събират през есента (от септември до ноември), след като са добре узрели. Сушат се на сянка или в сушилня до 35° С при добра вентилация. Изсушените плодове отвън са виолетово-черни, а отвътре са тъмнозелени. При сдъвкване имат приятна миризма и сладникав вкус.
Плодчетата на хвойната имат диуретично и дезинфекционно действие върху пикочните пътища, въздействат спазмолитично, нервноуспокояващо, отхрачващо, улесняващо храносмилането. Прилагат се и при възпаления - маслото от хвойна се използва при ревматични заболявания за разтриване на ставите. Плодчетата регулират уратната обмяна при подагра извън пристъп.
Приложения:
• пикочогонно при хронични възпаления на бъбреците и пикочния мехур; • при болки в ставите, хроничен ревматизъм с болки и отоци;• при някои чернодробни и кожни заболявания;
• неврози, невралгии, тендовагинити, мускулни болки (миалгии).
В българската народна медицина плодчетата на хвойната се използват при пясък в бъбреците и пикочния мехур, при водянка, затруднено уриниране, лош дъх в устата, киселини в стомаха, оскъдна менструация, подагра, кожни обриви, ревматизъм.
Външно приложение:
За инхалации при задух и бронхит, за бани при ревматизъм, рани, екземи и обриви. Отвара от клонките се приема като слабителни средство. Прилага се и за успокоителни и за оздравителни хвойнови вани. Клонки, оставени в стаята, освежават въздуха, притежават и фитонцидни свойства.
Начин на приложение:
Вътрешно - прави се отвара от 1-2 супени лъжици плодове, залети с 400 мл кипяща вода. Вари се 3 минути. Оставя се да кисне 30 минути. От прецедената отвара се приемат 3 пъти дневно по 80-120 мл 15 мин. преди ядене. Курсът на лечение трае 20 дни. Може да се повтори след прекъсване от 10 дни.
Друг начин, особено ефикасен при кожни заболявания: изяждат се първият ден 5 пресни плодчета след ядене и всеки ден броя им се увеличава с едно, до като стигнат до 15 броя, след което намаляват постепенно по същия начин до като стигнат 5 бр. При камъни в бъбреците се препоръчва 400 зърна хвойна да се счукат и разбъркат добре в 500 г мед. Взема се по 1 супена лъжица сутрин преди ядене.
За инхалации - прави се отвара от 20 гр. плодчета, които се варят 15 мин. в 1 л вода и се използва за инхалаци , а за бани при ревматизъм се препоръчва отварата да бъде от 200 гр. плодчета.
Внимание! Да не се употребява при остри бъбречни заболявания и бременност. Препоръчителен е лекарски контрол.
Публикувайте коментар