Кориандърът (Coriandrum sativum Apiaceae) от сем. Сенникоцветни се разпознава лесно по характерния си аромат и се отглежда навсякъде из Европа, Индия и Северна Африка, както и в Австралия и Нова Зеландия.
Рехавите клонки на това тревисто едногодишно растение стигат на височина до 60 см и през ранното лято се покриват с дребни бели или розови цветчета. До края на лятото на тяхното място се появяват малки, кръгли, набръчкани семена.
Използваните части са листа и семена.
СЪБИРАНЕ НА КОРИАНДЪР
Семената се събират, когато започнат да пожълтяват и да узряват. Семенните съцветия се отрязват рано сутрин, за да се съхранят полезните им качества. След като изсъхнат на слънце, семената се отделят. Те се изсушават и се стриват на прах, който се използва за запарки и тинктури. От семената се извлича етерично масло.
Когато са свежи, ароматните листа имат антисептични свойства и подпомагат храносмилането, но най-често се използват за готвене.
СЪСТАВ НА КОРИАНДЪРА
Плодовете са богати на мазнини (имат до 25% нелетливи мазнини) и съдържат фенолни киселини и алифатни алдехиди, които придават на растението неговия аромат. Етеричното масло, извличано от семената, съдържа голямо количество линолоол, който има антибактериално действие и повлиява спазмите.
УПОТРЕБА В МЕДИЦИНАТА
Според проучвания, почти всички лечебни свойства на кориандъра се дължат на етеричното масло в семената му. То регулира стомашната секреция и освобождава задържаните газове. Затова семената са особено ефикасни при храносмилателни проблеми и се препоръчват и при често срещани случаи на диария вследствие на инфекции, например гастроентерит.
Изследвания с животни, проведени в Индия през 1997 г., доказват, че препарати от семена на кориандър снижават нивото на холестерола в кръвта. Смята се също, че семената помагат при бактериални и гъбични инфекции. Етеричното масло, приложено външно, облекчава болки при хемороиди, както и ревматични ставни болки.
ОТГЛЕЖДАНЕ НА КОРИАНДЪР
Семената се засяват през пролетта или есента на всякакъв вид лека, добре дренирана почва, когато времето е топло. Растенията виреят най-добре на закътано място, изложени на много слънчева светлина.
ДОЗИРОВКА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ПРОБЛЕМИ И МЕТЕОРИЗЪМ
Запарката се прави от 10-30 г счукани семена, които се накисват за 10 минути в 1 л вряла вода и се прецеждат. Пие се по 1 чаша след всяко хранене.
Ако не настъпи подобрение, консултирайте се с лекар.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Билката може да причини болки в корема, безапетитие и увеличен черен дроб. Избягвайте растението при бременност или кърмене. Никога не използвайте вътрешно неразредено етерично масло от кориандър.
Публикувайте коментар