Лечебното глухарче (Taraxacum Оfficinale Asteraceaе) е част от семейство „Сложноцветни“. Другото му наименование е радика. Аклиматизирано във всички райони на света с умерен климат, глухарчето се среща в градините и ливадите и е многогодишно тревисто растение, стигащо на височина от 10-30 см.
Пересто нарязаните му листа са разположени в приземна розетка, а безлистните цветоносни стъбла завършват с единични жълти съцветия (кошнички), които цъфтят през пролетта. От тях се образуват плодчета, снабдени на върха с меки власинки, които се отделят при полъх на вятъра и така растението се разпространява..
КОГА СЕ СЪБИРАТ КОРЕНИТЕ И ЛИСТАТА
Коренът се събира през лятото и есента. Младите листа се берат през пролетта. И корените, и листата се сушат и се използват за приготвянето на запарки, течни екстракти, таблетки и капсули. Листата могат да се консумират като салатен зеленчук, а изпечените корени понякога се употребяват като заместител на кафето.
СЪСТАВ
Коренът и листата са богати на фруктоза и инсулин, освен това съдържат горчиви съставки (сесквитерпенови лактони), фенолни киселини и стероли. В състава на листата влизат и флавоноиди, калиеви соли и кумарини.
ЗДРАВОСЛОВНИ ПОЛЗИ
Горчивите съставки придават на глухарчето свойства на мощен диуретик, по тази причина листата на растението се използват широко за стимулиране на отделянето на урина при случаи на задържане на течности, възпаления на бъбреците, целулит и затлъстяване. Те съдържат също и калий, който компенсира загубите при повишеното отделяне на урина.
Смята се, че листата и коренът повлияват жлъчно-чернодробната функция, като стимулират секрецията на жлъчен сок и така помагат за очистването на организма от токсините и шлаките. Корените обикновено се прилагат при заболявания на храносмилателната система, черния дроб и жлъчката, докато листата се предписват при болести на отделителната система.
Интересно научно разкритие от 2001 г. показа, че билков препарат, който съдържа глухарче, би могъл да намали нивото на кръвната захар в организма, което подсказва за неговия потенциал при лечението на захарния диабет.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
Внимавайте, ако сте алергични към други представители на семейство Сложноцветни (маргаритка и лайка). Не вземайте корените при камъни в жлъчката. Не използвайте билката като жлъчогонно средство. Листата не са подходящи за хора, които приемат АСЕ-инхибитори или диуретици, запазващи калия в организма.
Публикувайте коментар