Полски хвощ при подагра, камъни в бъбреците и жлъчката


Полският хвощ (Equisetum  arvense) е широко разпространен в цялата страна по влажни места, ниви и ливади. В медицината се използват зелените летни стъбла, отрязани на около 20 см от върха. Събират се от юни до октомври.

Целебната билка е богата на цинк и силиций, провитамин А, витамин С и липиди, които подпомагат усвояването на калций от организма, също така заздравяват ноктите, зъбите, регулират функциите на мастните жлези, което повлиява добре на косата и кожата, изчистват организма от натрупано в него олово.

Полският хвощ съдържа сапонина еквизетонин, каротин, витамин С, голямо количество силициева киселина, флавоноиди, полезни алкалоиди, мазнини, киселини, дъбилни вещества, белтъци, смоли и др.

Полски хвощ се препоръчва при:

-бъбречнокаменна болест;
-камъни в жлъчката;
- ревматизъм;
-подагра;
-заболявания на дихателните органи;
-при хипертонична болест;
 -атеросклероза.

Полският  хвощ  е най-добрият източник на натурален силициев диоксид, известен със своето успокоително и възстановително свойство, както и с тонизиращите и стягащите си качества. Използва се при чупливи нокти, подагра, ревматоиден артрит и ставни заболявания от различен произход. Неслучайно тази билка в народната медицина е позната под името ставиче.  

Билката притежава силно изразено диуретично действие и предизвиква усилена дейност на сърцето и засилване на кръвообращението, при което отделителната работа на бъбреците се подобрява. Антимикробното и противовъзпалително действие на полския хвощ се дължи на 5-гликозид-лутеолина.

Това обуславя приложението му при възпаление на пикочните пътища, камъни в бъбреците и пикочния мехур, отоци от сърдечен или бъбречен произход (при остър нефрит е противопоказна, тъй като силно дразни бъбреците). Полският хвощ повишава обмяната на веществата и се прилага с успех при заболявания на жлезите с вътрешна секреция и особено в периода на климакса.

Помага за нормалното функциониране на яйчниците и поддържането на редовен менструален цикъл. Подчертано е кръвоспиращото действие на полския хвощ при кръвохрачене, маточни кръвотечения и хемороиди. Благоприятен е ефектът и при астма.

Външно водни извлеци се прилагат като компреси при лечение на хронични язви и рани,  за плакнене на устата и гаргара при стоматити и тонзилити.

Външно приложение: Налагат се лапи при разширени вени, костна туберколоза, екземи, незарастващи рани, ракови тумори. Използва се за промивки при бяло течение, гнойни рани, рани от изгаряния, за гаргара при гърлобол и др.

Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл кипяща вода. Ври 5 минути и след изстиване се прецежда. Пие се по 100 мл след ядене, 4 пъти дневно. При лечение на маточни и хемороидални кръвотечения дозата може да се увеличи до 2 пъти. Отвара за фрикции на косата (сутрин и вечер) се приготвя при същото съотношение, но се вари в продължение на 10 мин.

Внимание! Да не се употребява при нефрит и нефрозонефрит!


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува