Риган – при възпаления, бронхит, екземи и главоболие


Риганът (Origanum vulgare L.) се среща почти навсякъде в България в диво състояние. Често може да бъде намерен край горските пътеки, по сечищата из горите, покрай пътищата и влажните места.

При средиземноморския климат риганът расте като целогодишно растение, но на по-сурови места, като Северна Америка, той е отглеждан като едногодишна подправка.

Отглежда се и в култивиран вид, тъй като надземната му част и особено цветовете съдържат ароматично масло. Маслото от риган намира широко приложение в парфюмерията. Стъблата са чудесна билка за чай.
Риган се събира по време на цъфтеж, като стръковете се отрязват на 20 см от върха, навързват се на китки и се сушат на сянка. Видовете риган с розово-виолетови цветчета се използват като подправка и за лечебни цели. 

Риганът произхожда от Северна Европа, макар че е виреел и в много други части по света. Бил е дълбоко почитан от древните гърци и римляните, които са слагали венци, сплетени от риган, на булките и младоженците  Лечебните свойства на ригана са били познати още на бащата на медицината Хипократ. Той използвал билката като антисептик за лечение на дихателни и стомашни неразположения. Древните гърци третирали с масло от риган рани, ухапвания от змии и паяци. До XVIII век риганът се използвал за лечение на белодробни заболявания и възпаления на гърлото и носоглътката.

Доказани ползи от ригана:

  • Мощен бактерициден ефект. Приеман под формата на чай облекчава възпаленото гърло при настинки и респираторни заболявания.
  • Силен локален антисептик. Ефектът е най-изразен при етеричното масло от риган. То се използва за профилактика на възпаленията на кожата при хората, страдащи от прекомерно изпотяване, както и при спортисти и фитнес любители, особено през лятото. 
  • Облекчава болезнената менструация. 

Слабо доказани лечебни ефекти:

  • Общо противопаразитно действие.
  • Съдържа вещества с антиоксидантна активност, но тепърва се правят нови проучвания на този ефект от ригана.
  • На ригана се приписват облекчаващи симптомите свойства при астма, ревматоиден артрит и СПИН.

Приложения: при нервна възбуда, безсъние, главоболие, полова възбуда, потогонно, успокояващо кашлицата и отхрачващо при остри катари, при бронхити, трахеит, бронхиална астма, коклюш, при атония и газове на червата, спазми на стомаха и червата, чернодробни и жлъчни заболявания. Външно се прилага при кожни заболявания и екземи.

Начин на употреба: Външно дрогата се прилага под формата на бани при обриви, лишеи и др. Вътрешно риганът се предписва като запарка. Една-две супени лъжици ситно нарязан риган се запарва с 400 мл кипяща вода. Оставя се да кисне 30 минути. От запарката се приема 3 пъти дневно по 60-120 мл според възрастта. Растението се употребява и като тонизираща напитка под формата на чай - приготвя се, като една чаена лъжичка дрога с 200 мл вода кипи в продължение на 5 минути.

Кои други заболявания се лекуват с риган, ще научите по време на работилниците в нашата "Билкопродавница" на ул. "Кожухарска" 4 в кв. "Капана" в Пловдив. Там можете да намерите и готови продукти с риган.

 


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува