Синята тинтява повишава апетита, помага при болна жлъчка, лениви черва и стомашни проблеми


Синя тинтява (Gentiana cruciata L.), наричана още горчивка, е билка за заболявания на стомаха и жлъчката, а в българската народна медицина има и други приложения. 

Тинтявата е могогодишно тревисто растение с право неразклонено стъбло, високо до 50 см, с вретеновиден корен с множество разклонения. Цветовете са сини, камбанкоковидни, разположени в пазвите на връхните листа.  Расте по каменистите места, из храсталаците и горските поляни, по горите и планинските места навсякъде из България. 

Използваема част

За лечебни цели се използва надземната част на растението, брана през време на цъфтежа, юли-август. Суши се на сянка или в сушилня до 45°С. Изсушената билка е със зелен цвят на стъблото и листата, без миризма и с горчив вкус. Запазва се в сухи и проветриви помещения.

Химичен състав

Синята тинтява съдържа горчиви вещества, витамин С, танини, минерални соли, багрила, смоли, генциопикрин и др. Корените съдържат алкалоида генцианин, гликозида генциопикрин, гентизин, тризахарида генцианоза, етерично масло, мазнини и др.

Лечебно действие и приложение

Билката усилва секрецията на стомашните жлези, възбужда апетита, действува противоспастично, жлъчогонно и противоглистно. Прилага се при слаба стомашна дейност, при стомашни и чревни колики, газове в червата, лениви черва, малокръвие, жълтеница, както и против глисти.

В българската народна медицина синята тинтява се употребява още при възпаление, пясък в бъбреците и пикочния мехур, туберкулоза, виене на свят, отпадналост, истерия, кръвохрачене, липса на апетит, недостатъчна и болезнена менструация, за увеличаване на млякото у кърмачките и др.

Външно се препоръчва за лапи при циреи, трудно зарастващи рани, изгаряния и др. Прибавя се в храната на добитъка за увеличаване на млякото.

Начин на употреба

1 супена лъжица от билката синя тинтява се сипва в 500 мл вода и се вари 5 минути. Отварата се пие по една кафена чашка преди ядене 4 пъти дневно.

В нашата народна медицина се употребява и растението богородични свещи, или обикновена тинтява (Gentiana asclepiadea L.), чиято надземна част се препоръчва при същите болести.


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува