Чаено дърво – за циреи, абцеси, акне, ухапвания от животни, пърхот


Чаеното дърво (Melaleuca alternifolia), също познато като летен сняг, е растение от сем. Миртови. Характерно за Нов Южен Уелс, Южен Куинсланд и части на Папуа Нова Гвинея, чаеното дьрво е използвано от някои аборигенски племена като лековито растение още преди пристигането на белите заселници. Този вечнозелен храст или малко дърво има бледа хартиеноподобна кора и тесни заострени листа. През лятото образува красиви бели цветове и чашковидни плодни кутийки.

Листа и клонки

Листата и клонките имат характерна миризма, когато се откършат. Те се дестилират за приготвянето на етерично масло, което се прилага локално или се добавя към кремове, мехлеми и други продукти за външна употреба. В Австралия съществуват над 60 различни вида чаено дърво.

Състав

В сравнение с другите видове, Melaleuca alternifolia е с високо съдържание на терпени и особено на терпинен-4-ол, който се смята за лек, но изключително ефективен антисептик. Цинеолът е нежелана съставка на чаеното дърво, която раздразва кожата, затова качествени препарати са онези със съдържание на цинеол под 10%.

Употреба в медицината на чаено дърво

Забележителните лечебни свойства на маслото от чаено дърво са познати в Австралия от началото на XX в., когато то за първи е използвано в хирургията и стоматологията. Употребява се и във фабриките за муниции през Втората световна война при третирането на рани от метални стружки. Етеричното масло е забележителен антисептик, който унищожава бактерии и гъбички. То се използва при различни кожни възпаления (като акне и гъбична инфекция на ходилото), както и запредотвратяване на инфектирането на рани и охлузвания.

Маслото е съставка в препаратите за лечение на ухапвания от насекоми, вагинално течение и инфекции, както и за облекчаване на състоянието след слънчево изгаряне.То убива бактериите в дихателните пътища и се използва за парни инхалации с цел подпомагане на дренирането на синусите при инфекции на горния респираторен тракт.

Приложение на чаеното дърво

Чаеното дърво се прилага за лечение на акне, кожни инфекции, рани. Използва се най-вече етеричното масло, добито от растението. Разтворете маслото във вода в съотношение 1:15 и третирайте засегнатия участък, като избягвате очите.

Приложение за инхалатори

В терапиите с пари, маслото от чаено дърво помага при настинки, синузит, бронхит и други респираторни заболявания. Помага и на тялото и ума да се възстановят по бързо след удар.

Приложение в масажни масла и в банята

Смесено с масажни масла или разредено в банята, маслото от чаено дърво помага за всякакъв вид дихателни заболявания. То е много полезно още при артрит, настинки, дерматити, кожни инфекции, синузит, вирусни инфекции, копривна треска и при прекомерно изпотяване на краката.

Приложение в чист вид или разредено с вода

Когато се смесва с вода, маслото има силно лечебно действие при абцеси, акне, циреи, въшки, пърхот и при ухапвания от животни. Проблемните зони се промиват с разтвора от вода и масло. Може да се нанася и в чист вид върху тези зони, но това става внимателно и в малки дози, посредством памучен тампон.

При въшки се прилага в чист вид върху скалпа и се остава 40 минути, след това се измива. Това трябва да се повтаря през ден в продължение на 12 дни. При гъбични инфекции, като микоза, паронихия и вагинална кандидоза се използва концентрат с 2.5% масло от чаено дърво.

Приложение като вода за уста

Маслото от чаено дърво може да се използва като вода за уста при инфекции на венците, язви в устата, инфекции на сливиците и гърлото. Тези които обичат чесън го използват, за да намалят неприятната миризма след като са яли чесън.

Приложение в кремове и лосиони

Смесено с кремове и лосиони, маслото от чаено дърво се прилага върху кожата и помага за изчистването и от всякакви гъбични, бактериални или вирусни инфекции и има лечебно действие върху циреи, абцеси, акне, ухапвания от животни, пърхот и всякакъв вид обриви.

Предпазни мерки

Не приемайте етеричното масло вътрешно, с изключение на готовите препарати като таблетки за смучене при възпалено гърло, където дозата е внимателно контролирана.

Не използвайте неразредено етерично масло, тъй като то може да раздразни кожата. За чувствителни области като гениталиите употребявайте готови препарати, създадени специално за целта.

Бременни жени и кърмачки също да избягват употребата на маслото. Внимавайте с маслото от чаено дърво, ако проявявате чувствителност. Щом се получи зачервяване или изгаряне, незабавно измийте засегнатото място с вода.

 


Публикувайте коментар


Вашият коментар ще бъде удобрен преди да се публикува