Червената калина (Viburnum opulus, Vibumaceae) е разпространена в много райони на Северното полукълбо, но расте и в България. Този широколистен храст има големи кленовидни листа, между късната пролет и ранното лято растението образува сьцветия от бели цветове, а през есента от тях се появяват червените костилкови плодове.
Използвани части
КОРА
• Кората се събира, като се обелва на ивици, за предпочитане напролет или в началото на лятото, когато растението е в период на цъфтеж.
• Важно е да не се взема твърде много кора, защото дървото би загинало.
• Плодовете, богати на витамин С, не се консумират, тъй като са отровни.
Състав
Сред съставките на червената калина се откриват танини (3%), растителна смола, саликозиди, хидрохинони (в т. ч. арбутин) и кумарини (в т. ч. скополетин).
Употреба в медицината
Билката се прилага главно при състояния, свързани със спазми на гладката или скелетната мускулатура. Тази употреба е известна отдавна - има сведения, че още северноамериканските индианци използвали кората по този начин. Растението повлиява мускулното напрежение, независимо дали става дума за скелетната (налр. на крайниците) или за гладката мускулатура (налр. на червата, дихателните пътища или матката).
Червената калина се предписва за облекчаване на чревни спазми, болки в гърба и болезнена менструация. Тя може да бъде полезна при стрес или тревожност, съпътстващи другите оплаквания, тъй като оказва и допълнително, умерено изразено успокояващо въздействие.
Билката е ценен помощник и при стомашно-чревни проблеми като синдрома на раздразненото дебело черво, колики и запек, свързани със спазъм на гладката мускулатура на червата. Растението е в състояние да облекчи артритна болка, защото отпуска стегнатите мускули в областта на възпалената става, подобрява кръвоснабдяването и ускорява отстраняването на отпадните вещества от засегнатите тъкани.
То е полезно и при болки в гърба, облекчавайки остри спазми и продължително мускулно напрежение. Понякога се предписва и при сърдечносъдови заболявания, включително нарушено периферно кръвообращение и високо кръвио налягане. Тъй като кората има умерено седативно действие, ефикасността й при високо кръвно налягане вероятно се дължи на нейния успокояващ ефект.
ПРИГОТВЯНЕ И ДОЗИРОВКА
За лечение на менструални болки, мускулни схващания, чревни спазми, колики на пикочния мехур и жлъчни колики се препоръчва отвара. Приготвя се като една чаена лъжичка от корите се вари в 400 мл вода 10 мин. Отварата се пие по 1 винена чашка преди ядене 3 пъти дневно.
АКО НЕ НАСТЪПИ ПОДОБРЕНИЕ, КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ С ЛЕКАР!
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ
• Падовете са отровни и не трябва да се консумират
• Не използвайте кората на калината при бременност или кърмене
Публикувайте коментар